OVAJ ČAJ GARANTOVANO POMAŽE KOD UPALE BEŠIKE: Travar dao tačan recept, jednostavna priprema, POMAŽE SVIMA!

Upala bešike i mokraćnih kanala vrlo je neprijatan problem izazvan najčešće bakterijskom infekcijom. Kada urin predugo ostane u kanalima, mogu se razviti bakterije zbog kojih će se tkivo mokraćnog kanala i bešike upaliti i postati bolno.
Ko je imao upalu bešike, zna koliko je ovo neprijatno stanje – bolovi su iznenađujuće jaki, a nagon za odlaskom u toalet izuzetno čest. Narodni travar Momčilo Antonijević ima recept za čaj protiv upale bešike!
“Kombinujte nekoliko biljaka, koren koprive, hajdučku travu i kleku. Uzmite i vranilovu travu, peršun takođe pomaže, možete koristiti tinkturu ili mešavinu čaja. Pomešajte sve ove trave i napravite suvu mešavinu, pa jednu kašiku mešavine prelijte ključalom vodom i ostavite da odstoji do pola sata. Ovaj čaj se pije nešto češće, najmanje tri šolje dnevno a idealno je pet, i minimalno bi trebalo da ga pijete dve nedelje”, rekao je travar Momčilo Antonijević.
On je dao i “recept” za ulje koje pomaže, evo kako se koristi!
“Etarsko ulje vranilove trave razblažite nosećim uljem, maslinovim ili suncokretovim, nerafinisanim. Onda nekoliko kapljica ulja stavite na dlan, pa masirajte donji deo stomaka. Vranilova trava ima čak dve supstance koje imaju jako bakteriostatično i baktericidno dejstvo, što je čini odličnim saveznikom u borbi protiv infekcije mokraćnih kanala”, rekao je on.
Vranilova trava ili divlji origano u narodu se još zove džodžan, bakina trava i mravinac.
Povezane objave:
Imate dijabetes, čir na želucu ili bronhitis? PIJTE OVAJ NEVJEROVATNI ČAJ OD LISTA SMOKVE MJESEC DANA, EVO KAKO DA GA NAPRAVITE
Ako ste dosad uživali samo u dobrobitima sočnih i slatkih plodova smokve (lat. Ficus carica), predlažemo vam da iskoristite i ljekovita svojstva njezinih listova. Koristiti možete listove zelene i crne smokve, jednako su ljekoviti. Osim što od njih možete pripremati čaj, listove možete i žvakati, što je odlično kod čira na želucu.
Bolujete od dijabetesa? Imate čir na želucu ili pak bronhitis? Patite od visokog tlaka? Pripremajte si ljekoviti čaj od smokvina lista!
Ako ste dosad uživali samo u dobrobitima sočnih i slatkih plodova smokve (lat. Ficus carica), predlažemo vam da iskoristite i ljekovita svojstva njezinih listova.
Nutritivna svojstva i dobrobiti
Listovi smokve obiluju antioksidansima i vlaknima. Među ostalim, sadrže vitamine A, B1 i B2 te minerale kalcij, željezo, mangan, fosfor, kalij i natrij.
Premda se plodovi ne preporučuju dijabetičarima zbog visokih razina šećera, smokvin list itekako je zdrav i koristan upravo za ovu skupinu ljudi jer pomaže u regulaciji razina šećera u krvi.
Dobra je vijest i ta da konzumacijom čaja možete čak i prevenirati dijabetes jer ćete povećati osjetljivost na inzulin.
Smokvini listovi osobito se preporučuju za tegobe urinarnog i probavnog trakta. Njihova konzumacija pomaže sniziti visoki tlak i razine triglicerida u krvi, čime pruža dodatnu zaštitu srcu i krvnim žilama.
Premda je određena razina triglicerida nužna za dobro zdravlje, višak triglicerida u organizmu znatno povećava rizik od pretilosti i srčanih oboljenja.
Upravo smokvin list pomaže u njihovu snižavanju i regulaciji.
Dobrobiti smokvina lista:
regulira razine šećera u krvi
pomaže mršavljenju
stabilizira krvni tlak
snižava trigliceride
osnažuje kosti
pomaže kod kožnih oboljenja
pomaže kod anemije
ublažava tegobe čira na želucu
sprječava zatvor
unapređuje zdravlje srca i krvnih žila
pomaže kod afti
Koristiti možete listove zelene i crne smokve, jednako su ljekoviti.
Osim što od njih možete pripremati čaj, listove možete i žvakati, što je odlično kod čira na želucu.
Sušenje listova
U kasno proljeće, ljeto ili jesen otrgnite sa stabla zdrave i čitave smokvine listove te ih rasporedite po površini na kojoj ćete ih sušiti.
Sušite ih u sjeni, na tamnom i prozračnom mjestu. Možete ih također i svezati u svežanj pa objesiti na povišenome mjestu.
Da su listovi suhi, znat ćete po tome što su se skvrčili i mrve se pod prstima kad ih stisnete.
Kako bi se brže osušili, možete ih prije sušenja i malo narezati. Kad se osuše, smrvite ih pa pohranite u staklenku s poklopcem.
Čaj od smokvina lista
U zdravstvene svrhe, čaj od smokvina lista preporučuje se piti oko mjesec dana svaki dan, a zatim pauzirati nekoliko tjedana kako bi ponovna konzumacija imala jednako snažno ljekovito djelovanje.
Pomoć kod dijabetesa
2 žličice osušenih listova smokve prelijte šalicom (200 ml) kipuće vode. Pokrijte i ostavite da odstoji 10-15 minuta. Zatim procijedite.
Svako jutro popijte jednu šalicu ovog čaja uz doručak.
Pomoć kod čira na želucu i afti u usnoj šupljini
Svaki dan dobro prožvačite po 2 nježnija smokvina lista te ih progutajte. Osim što će pomoći kod čira, osvježit će vaš dah i ublažiti neugodne afte.
Pomoć kod bronhitisa
Prokuhajte 3 smokvina lista u vodi s malo smeđeg šećera pa popijte.
Osim kod dijabetesa, čira, afti i bronhitisa, čaj se preporučuje piti i za bolje zdravlje srca, snižavanje krvnog tlaka te kao pomoć u liječenju karcinoma i anemije.
Kulinarske ideje
Postoje zapisi o tome da su naši davni predci još u 3. stoljeću pr. Kr. u smokvine listove umatali svoju hranu.
U ulozi tortilje ili omota: list smokve prokuhajte u lagano posoljenoj vodi 15-ak minuta pa ga iskoristite kao omot ili prirodnu tortilju koju ćete nadjenuti rižom, povrćem, gljivama i sl.
Kao dodatak povrtnom varivu: smokvin list možete dodati u povrtno varivo te ga izvaditi pred sam kraj kuhanja ili pirjanja. Tako ćete prizvati dašak Mediterana na svoj stol.